fenimalikMay4 fenimalikMay4
  • 07-11-2020
  • Mathematics
contestada

Please answer this without making mistakes

Please answer this without making mistakes class=

Respuesta :

ytsk54470
ytsk54470 ytsk54470
  • 07-11-2020

Answer:

1 pound = 16 ounces

2 pounds = 32 ounces

Given:

Cost for 2 pounds of bananas = $1.28

Price per ounce = 1.28/32    [∵2 pounds = 32 ounces]

=$0.04

Hence the cost of bananas per ounce is $0.04

Hope it helped!

Answer Link

Otras preguntas

What base pair of sequence could be produced correctly and DNA replication
Solve the system by substitution. 7y-9 = x 2x + 3y = 37
When cory is given a logic problem to solve, he systematically tries every possible solution until he finds the correct answer. cory’s strategy is to use?
you are configuring access for a shared folder on a windows server. there is a global group called appusers who need read-only access. however, there is a membe
michael is an alcohol abuser who, thanks to the recommendation from his therapist, is using a computer game to try and train himself to avoid stimuli related to
I need help please. I’m struggling
How many mph is 45km/s 1mile= 1.609 Kilometers
Select the correct answer from each drop-down menu. Some people are concerned that when interest groups pay for may not have a say in which laws get passed in C
simplify into fractions if possible if not simplify into mixed numbers1. 168/2242. 90/753. 42/5044. 120/1545. 120/3006. 252/1087. 330/4958. 195/1309. 490/35010.
the simple stretch reflex employs mechanoreceptors known as golgi tendon organs to detect the degree of stretch experienced by a muscle. t or f