user8584543
user8584543 user8584543
  • 06-11-2020
  • Mathematics
contestada

If Store B sells 12 bottles for $3.50... What is the price for 1 bottle at Store B?

Respuesta :

EH3633 EH3633
  • 06-11-2020

Answer:

0.29 cents a bottle at store B

Step-by-step explanation:

devide the price by the amount of products. called the unit price

Answer Link

Otras preguntas

Why isn’t Romeo worried that someone will see him with Juliet at the balcony in Romeo and Juliet? A. He made sure no one was around. B. He knows that if he is s
Choose the word that best completes each definition. A(n) is an emergency medical technician at a high level of training and expertise, often working from an
1. a) Sajina deposited Rs 20,000 at the rate of 8% p.a. in her saving account. After 2 years, she withdrew Rs 5,000 and the total interest of 2 years. How long
Mention the stages of conflict management.​
what is the area of the figure bellow?
Can the mixed number 7 and 13/100 be simplified?
1. People with strong intuition tend to A. live in the moment. B. anticipate and prepare for the future. C. not believe in personality types. D. get their energ
The next two terms of 2;6;18;54
how to control deforestation...?​
The following coplanar forces pull on a ring 200N at 30 degrees and 500N at 80 degrees and 300N at 240 degrees and an unknown force. Find the magnitude and dire