andersonkyla andersonkyla
  • 06-11-2020
  • Mathematics
contestada

Two pounds of cashews costs $19. Which table best represents y, the total cost of the cashew for x pounds?

Two pounds of cashews costs 19 Which table best represents y the total cost of the cashew for x pounds class=

Respuesta :

addysenseheult addysenseheult
  • 06-11-2020
Answer:
I believe the answer is A.

Explanation:
If you divide 19 by 2 to get the cost of each pound, you will get $9.5 per pound.
Multiply that by three and it will give you $28.50.
The only graph with $28.50 on it is the first one! Therefore, it is A!

You do the same thing with the 5 and 8. Just take those numbers and multiply them by 9.5.

Hope this helped! :)
Answer Link

Otras preguntas

In 1866, the Sioux Chief Red Cloud ambushed and massacred Union soldiers in an incident that would be referred to as the Massacre
mountains that form when large areas of earth gradually move skyward as a unit are called
what is the supreme law of the land
A length of 16.45 m in centimeters.Conv. Factor                                   Set-up
Identify the individual who was responsible for explaining the circulatory system.
There are 20 mice in a 5 m^2 field ecosystem. The population density of mice is _____.
How do i write these in slope-intercept form? (show work)1) 13x - 11y = -122) through (1, 2) ; m = 73) through (3, -1) ; m = -14) through (-2, 5) ; m = -45) thr
How to graph -5\3 on a number line
Examples of irony in true grit
The movement of oceans has no impact on the Earth’s climate. True Or false? Explain please?