GeraldPrince
GeraldPrince GeraldPrince
  • 06-11-2020
  • Mathematics
contestada

An apple costs $0.08. How much would 2 dozen apples cost?

a
$16
b
$0.92
c
$1.92
d
$.0.016

Respuesta :

jessielynn008
jessielynn008 jessielynn008
  • 06-11-2020
the answer is c, $1.92 .

if you multiply 0.08 by 24, you get that answer.
Answer Link
shaniyaj0317
shaniyaj0317 shaniyaj0317
  • 06-11-2020

Answer:C

Step-by-step explanation:

8(cent) x24(2 dozen)

Answer Link

Otras preguntas

What does y and x represent on a graph?
Angle A and Angle B are vertical angles. If m Angle A = (x +15) and m B = (5x + 7), then find the measure of Angle B.
Solve please....... y/7 = 9
Which best explains why some people get life insurance and others don't? Different people are willing to face different kinds of risks. Life insurance is a cost
Grade 3NameHomeroomDate4) Determine a value for a number, n, that makes the following statements true3.876 +n is greater than 4.424and 3,876 - n is greater than
F(7w)=2x+ 2 / xhow do I do this?????????​
11. Find a pattern in the tile designs. If the pattern Continues, how many tiles will be in the seventh design? Draw a picture of the seventh tile.
how many tenths are in 8.546​
Why are very large and very small numbers usually written in powers of ten notation
Most victims of sex trafficking and prostitution experience psychological intimidation by their abusers? A.True B. False