contestada

Vera buys candy at the store that costs $4.35 per pound. If she buys 1.8 pounds, how much will she pay for the candy?

Respuesta :

Answer:

$7.83

Step-by-step explanation:

1pound=$4.35

1.8pounds=if less, more divide

1.8pounds\1 pound*$4.35

=$7.83

Otras preguntas