26thomasp 26thomasp
  • 06-11-2020
  • Mathematics
contestada

a 5-foot peice of ribbon cost 13.20 dollars. WHAT is the price per inch

Respuesta :

turntable5000 turntable5000
  • 06-11-2020

Answer:

$0.22 per inch

Step-by-step explanation:

$13.20/5 feet =

$2.64 / 1 foot

Remember 1 foot = 12 inches

$2.64 / 12 inches =

$0.22 per inch

Answer Link

Otras preguntas

A match is an example of something that stores what?
The ____ operator allows you to search for a range of values in one field.
What is mandala drawing
what are the factors of 74
If you co-sign for a friend's credit card, what is the danger to you if your friend fails to pay
________ of secondhand smoke can be harmful. a. Even low levels b. Only high levels c. Neither of the above d. Both A and B
A bookmark is shaped like a rectangle with a semicircle attached at both ends. The rectangle is 12 cm long and 4 cm wide. The diameter of each semicircle is the
A positive incentive that makes you better off is a _____. value penalty reward
How is absorption an important function of the digestive system?
A social welfare program that people can use if they meet certain eligibility requirements is called _____. an entitlement mandatory spending a tariff discr