njmaster2020 njmaster2020
  • 06-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 12- pack of 8- ounce juice boxes costs $5.90. How much would an 18- pack of the same 8- ounce juice boxes cost?

Respuesta :

getoffthispage
getoffthispage getoffthispage
  • 06-11-2020

Answer:

$8.85

Step-by-step explanation:

This a question of direct variation, so we can make out a relationship between the two factors. 12 is 2/3 of 18, so the cost of 12 would also be 2/3 of the cost of 18. We can now make an equation to solve.

[tex]\frac{2}{3} x=5.9\\2x=17.7\\x=8.85[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

5 to the 2th power + 8 divided by 2
the sum of two positive numbers is 5 times their difference.what is the ratio of the larger number to the smaller number?
What happens to paper chromatography in you leave it in water for too long?
Centrifugal force increases with _______________. a. deceleration b. traction c. acceleration d. all of the above
A system for naming species in which two words are used to name an organism is _____. a. binomial nomenclature c. cladistics b. dichotomous keying d. fan dia
Which of the following men took Mexico City? A. General Zachary Taylor B. General Santa Anna C. General Winfield Scott D. General Robert E. Lee
Name five kindoom that faund in the ecosystem
Can someone please show me the steps of how to simplify the square root of 96.
If you wrap fresh celery in foil, it will stay crunchy when you store it in the refrigerator. Explain why you think this happens.
Marilyn ate 320 pounds of vestebles last year. How many ounces did she eat per month? Round to the nearest tenth.