malkiyamaryam
malkiyamaryam malkiyamaryam
  • 09-10-2020
  • Mathematics
contestada

NEED YOUR HELP ASAP!!​

NEED YOUR HELP ASAP class=

Respuesta :

SDCInfinity
SDCInfinity SDCInfinity
  • 09-10-2020

Answer:

$1.67

Step-by-step explanation:

To find out the price per pound, you need to find the unit price.

15/9 = $1.67/1

Simply divide both numbers by 9.

Answer Link

Otras preguntas

Why did many intellectuals and artists criticize Americn culture during the 1950s?
a computers CPU and hard drive are found in the
Work out the value of y^3+5y when y=2
steps to this log equation
why do mammals need more extensive respiratory surface?
HOW MANY ELECTRON MAKES 10 COULOMB OF CHARGE?
What type of reaction is FeSO4 + Al = Al2(SO4)3 + Fe and Why ???
How do you determine if the line segments are congruent
In rhombus ABCD, AB = 13 and AC = 25. Find the area of the rhombus to the nearest tenth.
how do you find the y-intercept in a equation?