nfils
nfils nfils
  • 09-10-2020
  • Mathematics
contestada

Marcus bought a bowl of cereal and two bananas for $3.75. The cereal was $1.25. How much is one banana?

Respuesta :

ele54 ele54
  • 09-10-2020
One banana would cost $1.25
Answer Link
micey298
micey298 micey298
  • 13-11-2020

Answer:

here the equation

so the banana is 1.25 per

Step-by-step explanation:

(3.75- 1.25)/2

2.5/2

1.25

Answer Link

Otras preguntas

Which type of pronoun is bolded in the following sentence?Everyone loved the performance.
why is silicon used to make PV cells
The ratio of SAMs age to hank is 5 to 3. If the sum of their age is 24. How old is is hank?
what is the difference between binary fission and multiple fission??
In rhombus ABCD, AB = 13 and AC = 25. Find the area of the rhombus to the nearest tenth.
what is the difference between binary fission and multiple fission??
how many electrons flow through filament of 120V -60W lamp in 1 second ?
What is the factoring quadratic expression for 125x^2-100x+20=0
3^x - 3^(x-1) = 18 then 4^x is equal to
what happens when zinc carbonate is calcined?