5725232719 5725232719
  • 09-10-2020
  • Mathematics
contestada

James paid $42 for 6 pounds of chocolate. How much does the chocolate cost per pound?

Respuesta :

johnathenwill
johnathenwill johnathenwill
  • 09-10-2020

Answer:

7

Step-by-step explanation:

Answer Link
homefry1125
homefry1125 homefry1125
  • 09-10-2020

Answer:

7 dollars per pound

Explanation:

divide 42 by 6 and your answer is 7 dollars per pound

Answer Link

Otras preguntas

1. In your own words, summarize what causes tides. Discuss the effects of tidal forces and how bulges are formed.
How to find the diameter of a circle when given the circumference?
What's the answer for this?
What are the effects of the annexation of Hawaii?
what event led to a large number of barbadians moving to carolina
One angle of a triangle is 2/3 x grades and another is 3/2 x degrees while the third is pix/75 radians . express all in degrees
In the models that describe population growth, r stands for _____.
Which of the following can a hospital do to help reduce the spred of infectious diseases? A. Have patients wash often using antibacterial soap B. Keep infected
The people of Mesopotamia exported each of the following items except _________. A. food B. wine C. stone D. pottery
The study of geographic distribution of life on earth is called a. biogeography b. ecogeography c. environmental geography d. natural geography