dnixon2008
dnixon2008 dnixon2008
  • 09-10-2020
  • Mathematics
contestada

You spend $4.50 on 5 pounds of apples. What is the unit rate in dollars per pound?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 09-10-2020

Answer:

$0.90 per pound.

Step-by-step explanation:

4.50:5

5/5=1

4.50/5=0.90

Answer Link
Аноним Аноним
  • 09-10-2020
0.90/pound :) hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Add. (4x2 - 2x) + (5x-7)
ANSWER FAST PLZZZZhow many lines of symmetry does this figure have?
cancel during trial period how
In the expression StartFraction 7 m over 9 EndFraction + 6 r minus four-fifths, what are the coefficients?
Solve for x. 7x=28 4x=48
The length of a rectangle is 2 less than 3 times its width. If the area of the rectangle is 96cm², what is the length of the rectangle?
A piggy bank contains pennies, nickels, and dimes. The number of dimes is 15 more than the number of nickels, and there are 140 coins altogether totaling $7.17.
What variable can be changed when using the WEEKDAY function
how many eights are in 4 3/8​
Suppose you bought a 25-year annuity of $8,500 per year at the current discount rate of 9 percent per year. a. What is the value of your annuity today