gachanoodles722 gachanoodles722
  • 09-10-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 5 pairs of insulated gloves costs ​$35.95 What is the unit price of the pairs of gloves​?

Respuesta :

MrDoge1235 MrDoge1235
  • 09-10-2020

Answer:

$7.19 a pair

Step-by-step explanation:

35.95/5 = 7.19

Answer Link
choirnerd06
choirnerd06 choirnerd06
  • 09-10-2020

Answer:

$7.19

Step-by-step explanation:

$35.95 / 5 = $7.19

Answer Link

Otras preguntas

why do living things made of many cells have different kinds of cells
What is the equation, in slope-intercept form, of the line that passes through (0,3) and has a slope of -6?
Why do satellites not fall to the Earth?
Physical science was once defined as "the science of the non living world ". Explain why that definition is no longer sufficient?
Which of the following cultural traits is addressed in both "The Youngest Doll" and the myth of "Pandora?" a. the importance of motherhood b. the role of gend
what are the two whole numbers closest to square root of 95
which of the following examples of Male superiority characterized Aryan society? A. only males could use water from the Indus river B. only males could speak i
how did actions of union generals grant and sherman affect the outcome of the civil war
an is spoken or written summary of observations
SOLVE FOR j B = 7/4 (j-1) B = 7 over 4 ( j minus 1) Please need help ASAP!