memedestoryer
memedestoryer memedestoryer
  • 09-10-2020
  • Mathematics
contestada

PLZ HELP WILL MARK BRAINILEST! A market sells 7 oranges for $2.45. how much will 8 oranges cost?

Respuesta :

zanetalet123 zanetalet123
  • 09-10-2020

Answer:

$2.8

Step-by-step explanation:

1 orange: $2.45/7=$0.35

8 oranges: $0.35*8=$2.8

Answer Link

Otras preguntas

1) The Magnolia trees purchased for planting at the school are 3 feet tall. Research shows that these types of trees grow at an average rate of 3/4 foot per ye
Match each phrase with the operating system it is best known for. [A] market dominance [B] superb design [C] open source [1] Windows [2] Apple OS [3] Linux
Because of _________ and _______ power, Iceland has very little pollution.
What is the classification of Bath Salts?
summarize how solid ground can take on the properties of a liquid
This cooking method retains most of the nutrient content and original color of vegetables.
« Le veston ensorcelé » 1. Montrez que le récit se présente comme un témoignage de ce qu'a vécu le narrateur. a. Dites à quelle personne le narrateur mène le ré
If a 2.5m long spring stretched by a 40N force and becomes 2.75m long then determine the spring constant of the spring.​
`y=7/(1,000)-(9x)/8` is this proportional or nonproportional
question: 49a+26+11–3–6