msprincessswag9324 msprincessswag9324
  • 09-10-2020
  • Mathematics
contestada

A builder could get 6 sheets of sheetrock for $9. If he bought 12 sheets, how much money would he have spent? sheets 6 12 money 9 x (12)(6) = 6x 108 = 6x 108 = 6x 6 6 18 = x

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 14-10-2020

Answer:

$18

Step-by-step explanation:

we proceed by first solving for the unit cost of a sheet

then calculate the cost for any number of sheet

We are told that a builder could buy 6 sheets for the cost of $9

this means that one sheet would cost 9/6= $1.5

Now the builder buys 12 sheets

therefore the cost of 12 sheets will be

12*1.5= $18

Answer Link

Otras preguntas

For each store, what is the ratio of the number of cans to the price. Shop Smart: 24 packs (2 for $9) Super Saver: 12 packs (4 for $10) Price Buster: 12 packs (
fingernail-polish remover (mostly acetone) is a liquid at room temperature. Would you describe acetone in the gaseous state as a vapor or a gas? explain your an
How do you ask what someone is like in spanish? como te llamas como es como soy como estas
Why did descartes decide to set aside everything that he had learned and begin again
A person who takes a thing belonging to another by force is liable to an action of theft, for who can be said to take the property of another more against his w
Which is another way to describe 45
Jenny charges for delivering the cakes £4 fixed cost + 60 p per mil Bob lives 12 miles away. How much will Jenny charge to deliver the cakes?
Do all scientists agree on a common list of characteristics of life
What is a small group that rules a country after taking it over by force
Write a word problem using the number sentence 4.23 x 10=42.3