joselynn123 joselynn123
  • 09-10-2020
  • Mathematics
contestada

Devon pays $8.16 for 12 pounds of sugar. What is the price for 10
pounds of sugar

Respuesta :

natashamckeown2006 natashamckeown2006
  • 09-10-2020
The answer is $6.80 because you need to divide both by 12 then times by 10










Answer Link
benallstar benallstar
  • 09-10-2020

Answer:

$6.80

Step-by-step explanation:

$8.16 ÷ 12 = $0.68

$0.68 x 10 = $6.80

Answer Link

Otras preguntas

write 4 8/10 as a decimal?
What happens when a cold air mass meets a warm air mass that is not moving?
Order of operations- usually, one egg is released each month during a female's reproductive years. If menstruation begins at 12 years of age and ends at 50 year
Brett had to paint 3 walls, each wall was 9 feet tall and 12 feet long , how much area did he paint ?
Which of the following reasons complete the proof in the picture below A.definition of complementary B.substitution property of equality C.definition of suppl
The paper cup would not roll straight. One end was 7 cm In a diameter, and the other end was 5cm in diameter. In one roll of the cup, A. How far would the larg
What is a lunar eclipse?
differences and similarities between serfs and slaves?
write 4 8/10 as a decimal?
What is a lunar eclipse?