jcantrell4600 jcantrell4600
  • 09-10-2020
  • Mathematics
contestada

You have $10 to buy grapes. Grapes cost $2.50 per pound. How many pounds of grapes can you buy?​

Respuesta :

josh734853 josh734853
  • 09-10-2020

Answer: 4 pounds

Step-by-step explanation:

2.50x=10

2.50x/2.50 10/2.50

Answer Link

Otras preguntas

ow many decimals numbers are there whose value equals the average of their digits? For example, 2.3 has the digits 2 and 3. Their average is 2.5 -- so that does
Which federal statutes specifically address fair lending discrimination.
What are three things you learned in MEDIA 2, that you will build upon in Media 3? (STUDIO IN ANIMATION CLASS) [We did lots of art stuff but I don't know what
Which number can each term of the equation be multiplied by to eliminate the decimals before solving? –m 0.02 2.1m = –1.45 – 4.81m
According to the map, what is the name of the landing point for the British army on the EASTERN SIDE of the island?
The sum of the lengths of any two sides of a triangle is greater than the length of the third side. What can you conclude about AC in ABC? BC + AC = 22; AB +
Don’t know how to solve
Select all the correct answers. The polar jet stream is an air current that moves from west to east near earths poles. Which statements demonstrate a way in wh
Can someone help me with this .
What weakness did delegates at the constitutional convention?.