damarissanango damarissanango
  • 09-10-2020
  • Mathematics
contestada

A 16 oz package of brown rice costs 79 cents an_d a 32 oz package of white rice costs $3.49. Which package is a better deal?

Respuesta :

yeishalizmymm
yeishalizmymm yeishalizmymm
  • 09-10-2020

Answer:

Package of brown rice

Step-by-step explanation:

Because it is way cheaper.

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP! THIS IS THE LAST QUESTION ON MY HOMEWORK! Fracisco's game involves 3 green,2 yellow,4 red, and 3 black marbles. If he randomly draws three marbles
Are there more square inches in a piece of carpet 15 by 5 yards OR feet in a 20 mile walk? Please show your work.
An antelope can run 152.5 miles in 2.5 hours. What is the average speed of the antelope?
What is a rational number between 1/8 and 1/4
PLEASE HELP 20 POINTS WILL BE GIVEN WAY
Is pectin found in animal cells?
7(2x-4)-(10-3x) How do I simplify this expression?
Jan received - 22 points on her exam she got 11 questions wrong out of 50 questions how much was jan penalized for each wrong answer
What theory states that Earth's lithosphere is made up of large plates that are in constant motion?
What kind of ion may serve as a cofactor to catalyze a reaction. It's #5 in the picture