sugarpie12323
sugarpie12323 sugarpie12323
  • 08-10-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 3 pairs of insulated socks costs ​$17.07. What is the unit price of the pairs of socks​?

Respuesta :

thepurplederper
thepurplederper thepurplederper
  • 08-10-2020

Answer: The unit price is $5.69

Step-by-step explanation: We have to divide 17.07 by 3, which is 5.69

Answer Link
MayadP MayadP
  • 08-10-2020

Answer: $5.69

Step-by-step explanation: 17.07 divided by 3 equals $5.69

Answer Link

Otras preguntas

suppose h (x) is a liner function, and the points (-5,2 and (7-1) lie on the graph of h(x). calculate the slope of h(x) using the two giving points.
Write an equation of the line that passes through the points (-7,-3) and (8, -3) y=
15. Which of the following is the best way to pick a topic for an academic essay? OA. Taking a topic directly from an essay that's already been written O B. Sta
0.23 g of a sample of common salt contained 0.1518 g of chlorine .show that these results are in agreement with the law of constant proportion
Solve ^4√5x - 4 =1 A) x = 625 B) x = 81∕5 C) x = 25 D) x = 125
Why do you think so much was borrowed from the Enlightment era?
can somebody please help me with this
The autonomic nervous system is the part of the peripheral nervous system that is responsible for 1. skeletal muscle movement. 2. involuntary bodily functions,
kjs is a right triangle formed by the placement of 3 squares. what is the area of the shaded square?
Sharing information, collaborating, and coordinating resources to jointly manage a process is referred to as _______.