morales374
morales374 morales374
  • 08-10-2020
  • Mathematics
contestada

If granola costs $2.20 per pound, how much does 0.8 pound of granola cost?

$1.40
$1.76
$2.28
$2.75

Respuesta :

mediumrareidiot
mediumrareidiot mediumrareidiot
  • 08-10-2020

Answer:

$1.76

Step-by-step explanation:

when you multiply 2.20x 0.8 you get 1.76. at first I thought division was needed, but the answer to 2.20/0.8 is 2.75- which is more than the original cost. (sorry if this is confusing but) 0.8 pound is less than 1 pound, so the answer would need to be less than 2.20.

Answer Link
camronjay100305
camronjay100305 camronjay100305
  • 20-10-2020
The correct answer is 1.76
Answer Link

Otras preguntas

Were groups that advocated the use of violence in the 1960s justified in doing so? Why or why not?
Which one of the following was not a provision of the social security act of 1935
A bank gives loans at higher interest rates to a black man and lower interest rates to a white man, what is this an example of?
12345678910Which part of the diagram represents the nucleus?A)AB)BC)CD)D​
Jeff made $243.75 last week. If he worked 25 hours, how much is he paid for one hour of work? Jeff made $243.75 last week. If he worked 25 hours, how much is he
What happened to Ralph in LOTD?
What is the vertex of the absolute value function defined by f(x)=[x-2]-7
Help me asap
15. Find a quadratic model for the set of values: (-2, -20), (0, -4), (4, -20). Show your work.
How many moles of argon atoms are present in 11.2 L of argon gas at STP?​