Shaniquamanhertz Shaniquamanhertz
  • 08-10-2020
  • Mathematics
contestada

7.RP.
A supermarket is having a sale on canned foods. The sale includes 10 cans to beans for
$12.50. What is the unit price per can of beans?

Respuesta :

bubbad0607
bubbad0607 bubbad0607
  • 08-10-2020

Answer:

1.25

Step-by-step explanation:

because you do 12.5 and divide by 10 and it equals 1.25

Answer Link

Otras preguntas

which property is illustrated by the equation (a+b)+c=c+(a+b)
What is 0.0000465 written in scientific notation
WHAT IS A GOOD PERSONIFICATION POEM ABOUT THE FIRST DAY OF SCHOOL!!!!!
What is the momentum of a 52 kg carton that slides at 5.0m/s across an icy surface?
Which of the following figures in a plane separates it into half-planes? F. A line G. A ray H. An angle J. A point K. A line segment
0.285 to the nearest tenth
Why's it possible for many different species to live together in one ecosystem?
22 is what percent more than 20?
The total cost of renting a car is $30.00 for each day the car is rented plus 28 1/2 ¢ for each mile the car is driven. What is the total cost of renting the ca
What is the acceleration of a 6.4 kilogram bowling ball if a force of 12 N is applied to it?