demetriceparker demetriceparker
  • 08-10-2020
  • Mathematics
contestada

if i had 4 pounds of sugar for $2 how much for 1 lb

Respuesta :

ngbutler26
ngbutler26 ngbutler26
  • 08-10-2020

Answer:

0.5

Step-by-step explanation:

4 pounds ÷$2=2

that means...

1 pound÷$2=0.5

your welcome lol.

Answer Link

Otras preguntas

1. Grace rode her bike 5 miles in 20 minutes. At this rate, how many miles can she ride her bike in 30 minutes? * plz help and explain 2. Of the 50 players in
Ap gov Plz help me instead of writing random things down
4=36÷ answer please help me
Warm 12 grams of water from 98 degrees Celsius to 99 degrees Celsius
If the sequence, 1,3,5,7,9,..... Is called A(n), where n is the nth term. What term is A(3)?
Which rate is the lowest price?
slope = 2; 3-intercept=-1
Name the factors in each of the following problems
John Marshall’s work on the Supreme Court laid foundation for the judicial branch’s use of power true or false
For the following ordered pairs is the X value positive or negative? (-2, 1) (3, -4) (-4, 6) (1, -3)