carbell55 carbell55
  • 08-10-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery sells steak for $6.10 Per Pound what would Be the cost of 2. 1/2

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 08-10-2020

Answer: $15.25

Step 1: Multiply by 2 (for 2 steaks)

$6.10 x 2 = $12.20

Step 2: Find [tex]\frac{1}{2}[/tex] of $6.10 (for [tex]\frac{1}{2}[/tex] pound)

$6.10 ÷ 2 = $3.05

Step 3: Add $3.05

$12.20 + $3.05 = $15.25

Answer = $15.25

Answer Link

Otras preguntas

determine whether (5,6) is the solution for y=x+1
Energy from various sources is considered to have been derived from sun.Do you agree?Do justify.
Work out the value of y^3+5y when y=2
why is silicon used to make PV cells
Which of the following are the most numerous in North America? Nations Countries Oceans States
Which of the following is not a helping verb? A,must B,can C,would D,be
how acids cause burns. Please explain
A wire 2 m long, 0.1 mm in diameter and has resistance of 20 ohm. Calculate the resistivityof its material.
explain why the air mass centered over zone A is colder ans drier than the air mass centered over zone B.
What is meant by power rating of an appliance? A bulb is rated as 60 W, 220V.What does itindicate?