IanLearning IanLearning
  • 08-10-2020
  • Mathematics
contestada

AM MARKING BRAINIEST!!!


Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Respuesta :

6413968
6413968 6413968
  • 08-10-2020

Answer:

1.25

Step-by-step explanation:

3.75 divided by 3 = 1.25

Answer Link
Ukmmmmm
Ukmmmmm Ukmmmmm
  • 08-10-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

3 : 3,75 = $ 0.8 per pound

Answer Link

Otras preguntas

A 1.00-molecule sample of glucose C6H12O6 completely reacts with oxygen as represented by the balanced equation below
number 5 I am so lost please help is it possible to do without a calculator?
Which of the following characteristics is a quality of a socially developing economy? a. equal access to education for all citizens b. strong health and socia
Which of the following statements are true? Select all that apply. The correlation coefficient, r, is equal to the number of data points that lie on the regres
By 1938, Jews in Nazi Germany were not allowed to work in the government or
Exercise can increase the muscles' ability to store energy. Identify the direct object in the sentence.
Donde celebran el Cinco deMayo Tambien
All businesses can discriminate against workers based on
Which human activity negatively affects the stability of the environment
Ezra made 70% of the free throws he attempted last basketball season. If Ezra attempted 50 free throws last season, how many did he make?