brittanyqperkins12
brittanyqperkins12 brittanyqperkins12
  • 08-10-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate of the oranges if I purchased 10 oranges for $2.50​

Respuesta :

dperez1308 dperez1308
  • 08-10-2020

Answer:

.25 per orange

Step-by-step explanation:

2.5/10=.25

Answer Link

Otras preguntas

By relating a rock sample to the fossil record, geologists can identify which characteristic of the sample? a.relative age b.absolute age c.energy content d
HCL is found in our stomach, but our stomach wall is not degradation. Explain reason
What is the civil liberties and political rights in social studies?
Mala ran 30 laps in week one and will increase the number of laps she runs by 2 each week. Coby runs 16 laps in week one and will increase the number of laps he
In a market economy the three basic economic question are most often answered by which two groups?
order from smallest to largest 1/8 18/20 2/5 7/10
Write the equation of the line perpendicular to 4x – 5y = -10 through the point (2, 3). Write the equation in slope intercept form.
how does alternating current prevent power loss over each cycle with the current moving back and forth?
Which line is parallel to a line whose slope is 2/5 line p, with a slope of 2/5 line m, with slope 5/2 line n, with slope -5/2 line q, with slope -2/5
Which of the following is a hyperbole? a. i have some homework to do after school today. b. i wish i had less homework to do this afternoon! c. my english te