ashly1533 ashly1533
  • 08-10-2020
  • Mathematics
contestada

You spend $4.50 on 5 pounds of apples. What is the unit rate in dollars per pound?

You spend 450 on 5 pounds of apples What is the unit rate in dollars per pound class=

Respuesta :

1frogaroni
1frogaroni 1frogaroni
  • 08-10-2020

Answer:

$0.90 per pound. Hope this helped :)

Step-by-step explanation:

I had this question trust me. Good luck!

Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 08-10-2020

Answer:

$0.90/pound (1st answer choice)

 

Step-by-step explanation:

Find the unit rate as follows:  

 $4.50

----------------- = $0.90/pound (1st answer choice)

 5 pounds    

Answer Link

Otras preguntas

6. Why might the closing of the frontier have encouraged American imperialism? (1 point) Discontented Americans sought a new territory in which to try their luc
what is an acrostic poem for nativism
how much is 1000 quarters
How many digits will be in the quotient of 588 divided by 6. Use place value to explain
why were indentured servants necessary in virginia
Which equivalent fraction would you have to use in order to add 3/5 to 21/25
The Constitutional Convention decided to write a new constitution rather than amend the Articles of Confederation. What was the main weakness of the Articles of
Which business practices did Rockefeller repeatedly use that helped him succeed in building his oil monopoly
How many weeks are in a year?
The sum of the measures of two exterior angles of a triangle is 252. What is the measure of the third exterior angle?