sophieadamk sophieadamk
  • 08-10-2020
  • Mathematics
contestada

Bob can drive around the racetrack 72 times for $12. How much would it cost for Bob to drive the race track 27 times?

Respuesta :

ToxicFrog ToxicFrog
  • 08-10-2020
$4.50. To find how many laps we can go for one dollar, in this case, we divide 72 by 12. If we do this, we know that we can go 6 laps for 1 dollar. 27 divided by 6 is equal to 4.5, therefore, it will cost $4.50. Pls mark me brainliest if this is correct :)
Answer Link

Otras preguntas

What are the slope and the y-intercept of the linear function that is represented by the table? -1 у 3 2 1 2 0 0 اني انا 3 1 2
A matrix made of wood is called a n____
What is Dababy the artist real name ?
What is the square root of 7
Neeeeeeed helppppppp!
Plzz answer all of them 100 POINTS Review Questions Which methods of food preservation are examples of biotechnology? What are the benefits of fermentation? Des
How might the division and differences from America’s past affect how we might address our division and differences in America’s present? What do you think? (2
How many continents are in our world? Georgia is located on the continent of . How many oceans are in our world? Georgia is located near the Ocean.
Given that u = 2.89 and v = 5.7, find the value of G when: a G = 5u + 2y
how to do process writing ? with an example