tezlynlover123 tezlynlover123
  • 07-10-2020
  • Mathematics
contestada

Zoe bought 1.5 pounds of apples for $3.50 per pound. She wanted to find the total cost using partial products.

Respuesta :

lemondrop69
lemondrop69 lemondrop69
  • 07-10-2020
She spent 5.25 on apples. You can get this because one pound is 3.50$ and if you divide how much a pound is (3.50) you will get 1.75. Add a pound and a half and you’ll get 5.25$ please give brainliest thank you :)
Answer Link
muwwmannny983
muwwmannny983 muwwmannny983
  • 13-11-2020

Answer:

She spent $5.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Find the surface area of this net.
Write a description of fog using personification. Minimum - one paragraph, challenge - using a range of sentence types and sentence starters.
Quinton is describing the similarities and differences between the life cycle of an orange tree and a cypress tree. Quinton said, "The biggest similarity betwee
6 more than the square of r is same as 33 .
What performing ensemble do you hear in the opening of the first movement of Bach's Cantata No. 140, Wachet auf
Note that common tasks are listed toward the top, and less common tasks are listed toward the bottom. According to O*NET, what are some common tasks Social and
What is the y intercept and slope hurry please
how to write an algorithm to find area and perimeter of diamond .​
What is one of the most important job duties for a research administrator as a fiduciary agent of their organization
I"LL MAKE YOU BRAINLIEST IF YOU ANSWER it takes bets 15 minutes to walk to school half a mile away what is her walking pace