2486796621 2486796621
  • 07-10-2020
  • Mathematics
contestada

Tyra buys 14 gallons of gas for 35$ how could she figure out how much 1 gallon of gas cost her

Respuesta :

crystalcleargetitrig
crystalcleargetitrig crystalcleargetitrig
  • 07-10-2020

Answer: 2.50

Step-by-step explanation: you would divide the cost by the amount so 35 divided by 14.

Answer Link

Otras preguntas

You see a sign that ends with someone making this motion: palms outstretched and facing one another and both hands moving downward. What is this person MOST lik
which items are considered changes in estimates that would be treated on a prospective basis in the current period and future periods?
John play tennis at three o'clock
Draw the structure of the major organic product formed in the reaction of 1−methylcyclohexene with diborane in diglyme, followed by basic hydrogen peroxide.
El inciso b) por favor Es para mañana :'v
How much longer is a stick insect measuring 12 cm than a fly which is 2.5 mm long? Give your answer in millimeters.
how much authority and span of control should we give our local managers in each country facility
△JKL is a right triangle, and △JML is an isosceles triangle where JL¯¯¯¯¯≅ML¯¯¯¯¯¯. Which is the measure of ∠KLM?
Read the excerpt from The Dark Game. On January 16, 1917, in a clear attempt to convince the Mexican government to help Germany in the war, Arthur Zimmermann, t
Practice Isotope Calculations #1 Please help me, I do not know if ANY of these answers are correct