Seudónimo Seudónimo
  • 07-10-2020
  • Mathematics
contestada

What is the price per ounce if 20 ounces of apples cost 5.76

Respuesta :

blackoutnova215
blackoutnova215 blackoutnova215
  • 08-10-2020

Answer:

It would cost 3.47 cents for one ounce.

Hope it helps :)

Answer Link
Аноним Аноним
  • 13-10-2020

Answer: 3.47

Step-by-step explanation: see the key word per and that tells you to divide 20 by 5.76 and get 3.47

Answer Link

Otras preguntas

The basic building blocks of lipids include (a) amino acids only. (b) fatty acids and amino acids. (c) fatty acids and glycerol. (d)
goitre is rare among people living in coastal areas. find a reason behind this phenomenon.
James has 16 balloons 1/4 of his balloons are red how many red balloons does he have?
A 50 METER PATH SURROUNDS A RECTANGULAR GARDEN. THE WIDTH OF THE GARDEN IS TWO-THIRDS ITS LENGTH. FIND ITS AREA.
A planet has two moons.  The first moon has an orbital period of 1.262 Earth days and an orbital radius of 2.346 x 104 km.  The second moon has an orbital radiu
very, very thin due to lack of adequate food
How do I solve 5+ 5\5 + 5x5-5
very, very thin due to lack of adequate food
when resistors are connecting in a series ,does the position of ammeter make any difference ?
In which direction will this parabola open? x=53(y+17)^2-41