arlt111203
arlt111203 arlt111203
  • 07-10-2020
  • Mathematics
contestada

If three boxes of pasta cost $5.79, find the cost of 22 boxes.

Respuesta :

ThermosFlask
ThermosFlask ThermosFlask
  • 07-10-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

3 boxes of pasta --> $5.79

1 box of pasta --> $5.79/3=$1.93

22 boxes of pasta --> $1.93 x 22 =$42.26

Answer Link
josyahchancy josyahchancy
  • 07-10-2020
The answer would be 42.46

How I got the answer divide 5.79 by 3 three multiply the answer by 22 then you get the answer
Answer Link

Otras preguntas

Find the line parallel to the line y=3x+5 which passes through the point (1,4). a. y=-1/3x+1 b. y=-3x+1 c. y=1/3x+1 d. y=3x+1
Standardized Test Practice What is the perimeter of triangle DEF if its vertices are D(-2, -6), E(-2, 6) and F(3, -6)? A 12 units B 13 units C 17 units D 30 uni
examples of material sources​
NEED ANSWER AS SOON AS POSSIBLE!!The table represents a function. What is f(5)? -8 -4 - 1 f(x) -2 5 4 -8 5 08​
Which of the following is NOT an advantage of personal selling? A. Personal selling provides a detailed explanation or demonstration of the product. B. Costs ca
If the amounts of rainfall in an area over a month are 1.7", 2.2", 0.5", 0.72", and 1.1", what is the mean amount of rainfall in the area for the month?* A) 1.1
Pre-mRNA contains non coding regions called:________. a) introns b) spliceosomes c) small nuclear ribonucleoproteins (snRNPs) d) exons.
Which statement about ethnocentrism is most accurate?
Solve for x. 13+15+18+x / 4 < 21
How is being a good global citizen like being a good US citizen?