1235user 1235user
  • 07-10-2020
  • Mathematics
contestada

32 lbs of bananas cost $160. How many lbs of bananas can
you get with $225?

Respuesta :

Jake378
Jake378 Jake378
  • 07-10-2020

Answer:only 32lbs because 160 times 2 is 320 and you only have 225 dollars.

Step-by-step explanation:math

Answer Link
gabbster88
gabbster88 gabbster88
  • 07-10-2020

Answer:

45lbs

Step-by-step explanation:

160/32=$5 Per lb of bananas

225/5=45lbs

Answer Link

Otras preguntas

which colonies were able to make money from slavery
HELP ME GOD Fill in the blank: If the light is completely absorbed, the object would appear ________ Fill in the blank: If some light is reflected, the color
What Monteverdi composed the early opera work?
Jina had 7/8 of a spool of yarn.she used 3/4 of it for her project.What fraction of the spool was used for her project
under the articles of confederation the federal had what power
The chattahoochee river runs from north Georgia southward to the states border with Florida despite being over 400 miles long it is not a major artery for trade
What is 50 times 600
Which president in 1884 and again in 1892 was only president to serve two non consecutive terms
99 points if you answer Solve your word problem using an algorithm, or equation, and interpret the quotient in the context of your word problem. Show or explain
PLZ HELP ME!!!!!!!!!!!!!!!!!!!