sociallunch098 sociallunch098
  • 07-10-2020
  • Mathematics
contestada

Your hourly wage is $9.30 per hour plus $0.90 for each unit produce. How many units must you produce in one hour so that your hourly wage is $18.30?

Respuesta :

SKJ926
SKJ926 SKJ926
  • 07-10-2020

Answer:

10 units produce

Step-by-step explanation:

9.3+.9x=18.3

.9x=9

Divide

x=10

Answer Link
mrexploited mrexploited
  • 07-10-2020

Answer:

10 units

Step-by-step explanation:

10*0.90=9 units

9+9.30=18.30

Answer Link

Otras preguntas

A 16 oz. package of brown rice costs 79 cents and 32 oz. package of white rice costs $3.49. Which package is a better deal?​
How are peptide bonds formed between amino acids in the elongation process of the translation of mRNA?
How do you say "Sorry, but I have a boyfriend." In Spanish, WITHOUT using google translate? (It's for writing sentences)
Evaluating expressions for the value of x 4.5x-12 x=2
In large cities such as New York City, a majority of citizens often take public transportation and leave their cars at home. What is wrong with this text and vi
which of these operations is not closed for polynomials? A. subtraction B. Division C. Multiplication
Can someone please help me out on this
Which of the following statements about Iraq’s people and culture is NOT true? Most Iraqis live in cities. Nearly all Iraqis are Muslims. Most Iraqis are Sunni
Find the circumference of a circle: Whose radius is 3 ½ in. (22/7) Whose diameter is 3.6 (3.14)
Decribe a personal plan for being safe while online. Include at least three specific rules that you will set for yourself and agree to follow