al932077 al932077
  • 07-10-2020
  • Mathematics
contestada

Tara pays $20.50 for 8.2 pounds of potatoes. What is the price per pound of potatoes?

Respuesta :

Xtermin8ter
Xtermin8ter Xtermin8ter
  • 07-10-2020

Answer:

She pays $2.5 per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What was part of President Johnson's plan for Reconstruction
x - 5.1 = -7.6 x is equal to what number
What is 0.4x+1.18=-3.1(2-0.01x)
Why did the Roman Empire produce more coins
Look up etymology in your dictionary. What is the etymology of etymology?
which one of the following statements is true for the base forms of verbs
337,060 in expanded form using exponents
What is the value of k in the function ƒ(x) = 112 - kx if ƒ(-3) = 121?
how long is the term of a federal judge in a consitution court? two years,four ,six ,lifetime
What is the mass in grams of 1.24 mol of water H2O ?