Seudónimo Seudónimo
  • 07-10-2020
  • Mathematics
contestada

At grocery mart,apples are on sale 6 apples for $3.54. find the unit cost?​

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 07-10-2020

Answer:

$.59 per apple

Step-by-step explanation:

The unit cost is the price divided by the number of items

3.54 / 6

.59

$.59 per apple

Answer Link
Fizzy2raww
Fizzy2raww Fizzy2raww
  • 07-10-2020

Answer:

0.59 or .59

Step-by-step explanation:

3.54 divided by 6

Answer Link

Otras preguntas

According to biogenesis, these four organisms began their life asA)a fertilized egg and grew as a result of cell division.B)a single cell and relied on mitosis
Last one help me !!!!!!!
________ is a rare, life-threatening condition that is a result of long-term, untreated hypothyroidism.
As the earth revolves around the sun it travels at a speed of approximately 18 miles per second. Convert this speed to miles per. Minutes at this speed how many
what is 4/2/7 as an improper fraction
is (-5)(-5)(-5)(-5) equivalent to (-5)^4
Which part of the graph best represents the solution set to the system of inequalities y<_ x+1 and y+x<_ -1
How can a mental health professional with christian beliefs demonstrate the golden rule when working with clients who have diverse worldviews?
Common themes in Do Androids dream of electric sheep and other dystopian novels
How much is 2 tenths in fifths