Seudónimo Seudónimo
  • 07-10-2020
  • Mathematics
contestada

Oranges cost $2.00 for 1 1/4 pounds of oranges. How much will it cost for 5 pounds of oranges?

Respuesta :

smartin68 smartin68
  • 07-10-2020

Answer:

$40

Step-by-step explanation:

1/4 costs 2.00, multiply to get to a pound (which costs 8), then multiply by five.

5x8=40

Answer Link

Otras preguntas

1. how does the work of an entrepreneur affect the state economy i need 1 paragraph for both, please 2. How is the state economy connected to the national econo
Which of the statements is the best description of a business cycle? the relationship between the returns on Treasury securities and the time to maturity the ti
What characteristics do zooplankton have that give them the ability to move and help them float?
Write a program in your favorite language (e.g., C, Java, C , etc.) to convert max. 32 bit numbers from binary to decimal. The user should type in an unsigned
I NEED HELP ON THIS QUESTION PLS.
Glucose needs to work in combination with what to go into the cells? A. diabetes B. urine C. insulin
which statement expresses a theme that is found in both "escape" and "to live"?
16:25 simplified (ratio)
Fill in the missing number in this newspaper report: Houses cost £100 000 one year ago They now cost £ This is a 25% increase How much does it now cost ?
people who engage in regular physical activity live longer True or false?