hoobabubba
hoobabubba hoobabubba
  • 06-10-2020
  • Mathematics
contestada

2 ton of rocks cost $2,920.00. What is the price per pound?

Respuesta :

thtree
thtree thtree
  • 06-10-2020

Answer:

$0.73 per pound

Step-by-step explanation:

2920 divided by 4000 (2 tons is 4000 pounds) equals 0.73

Answer Link

Otras preguntas

Correct the mistake in each sentence
The application of scientific knowledge to benefit people is….?
Each year, people spend billions of dollars on weight loss and muscle-building products that do not work. Look at a newspaper, popular magazine, or web- site an
Please help I’ll mark you as brainliest if correct!!
Convert the measurement as indicated. 11 ft=_yd_ft
d. What happens to the outputs of cellular respiration? Where do they go?
what is sex ?..........​Any babe ?
On January 1, 2014, Bottle Rockets Company purchased a general liability insurance policy for $9,000 to provide coverage for the calendar year. 1. If the compan
CAPÍTULO 2 1 ¿Qué impresión le producen a Teodoro la Terrible y el Barco? ¿Por qué? 2 ¿Qué contraste se establece entre la bóveda celeste y la mina? 3 ¿Qué cue
Which of these is used to cut specific sequences of DNA in specific patterns? Question 17 options: Vector Plasmids DNA ligase Restriction enzymes