pfjvptge8q pfjvptge8q
  • 06-10-2020
  • Mathematics
contestada

Alfred and his 4 friends bought 13 1/4
pounds of gummy bears at 1.20 a pound. What is the total cost of the gummy bear?

Respuesta :

katrinalwhite
katrinalwhite katrinalwhite
  • 06-10-2020

Answer:

$15.90

Step-by-step explanation:

$1.20 x .25 is the cost of 1/4 pound = $ 0.30

13 lbs × 1.20 = $15.60

15.6 + .3=15.9

Answer Link

Otras preguntas

John opens a savings account with $1,000 that compounds interest daily. The APR at the time John deposits the account is 3.5%. He makes no withdrawals or deposi
Which of the following correctly organizes these genetic terms in order from smallest to largest?
the loss of a nose synbolizes the loss of power?
What is the best way to maintain a healthy body composition? Please answer quickly I will give brainliest for right answer!Eat more empty caloriesGet regular e
When rolling a number cube with sides labeled 1 through 6, what is the probability of rolling a number greater than 2? Express your answer in simplest form.
CAN SOMEBODY HELP If Germany were to be attacked, which two countries would have defended her? A.Italy and Austria-Hungary B.England and Italy C.Austria-Hungary
Which statement is true at STP? (The atomic mass of Zn is 65.39 u.)
What is genotype for a recessive trait found on the female chromosome?
What was Romeo and Juliet's primary goal?
What was the first European colony in Latin America to declare independence?