fernandezalbert fernandezalbert
  • 06-10-2020
  • Mathematics
contestada

you have $40 to spend on n gallons of gas that costs $3.25 per gallon. ​

Respuesta :

maxlarson
maxlarson maxlarson
  • 06-10-2020

Answer:

You can buy 12 gallons of gas.

Step-by-step explanation:

I took 40 and 3.25, then divided them.

I got a very large ugly decimal. When simplified it is 12.

Answer Link

Otras preguntas

Can someone explain this to me? I don't understand median mean and mode. Thanks! :D (don't mind about the rest of the page, just look at #2.)
Decreasing levels of ____________ lead to sloughing, or shedding, of the endometrial lining.
What number is 110% of 40
what might happen if your body couldn't process glucose? A. You wouldn't be able to digest food B. You wouldn't have the energy you needed to function C. You wo
Kim states, "If the diagonals of a parallelogram form right angles, then the parallelogram is a rectangle." Decide if her statement is true or false. A. True
Las verduras _____ son mejores para la salud que las verduras enlatadas.
What does it show about Ramona that she likes the label Sustained Silent Reading?   A. She likes important-sounding names.   B. She likes Mrs. Whaley's p
Read the passage: I am Toxor the Just, and I come from Neptune, as you know if you have been watching the news. Which best identifies the type of information pr
The speaker could not keep my attention because he said the same thing over and over and repeated it. What is the problem in this sentence?
To strengthen or prove an argument or idea by providing facts, details, examples and other information is to ___ it.