dtregreen80578 dtregreen80578
  • 06-10-2020
  • Mathematics
contestada

De’shawn pays $.16 for 12 pounds of sugar.what is the price of the sugar?

Respuesta :

jackiejarrell45
jackiejarrell45 jackiejarrell45
  • 06-10-2020

Answer:

$.16 x12=$1.92

Step-by-step explanation:

$.16 cents a lb x12 lbs =$1.92

Are you sure the question is correct ? Your saying he paid .16 cents for 12 lbs of sugar.  If so

its .16 divided by 12= 0.01

Answer Link

Otras preguntas

49 PTS it take the earth 24 hours to complete a full rotation it takes saturn approximately 10 hours 39 minutes and 24 seconds to complete a full rotation h
Why is hestia important to greek mythology answers?
The amounts of e-waste generated in a region during two years were 14,200,000 tons and 10,700,000 tons. What was the total e-waste generated over these two year
Identify two factors of climate that determine a biome
You hear: alejandro llevó un suéter marrón. You choose: preterite present preterite present preterite present preterite present preterite present preterite pres
Help pleasejfjffjfjfjjffj
5 . Write an equation of a line with given slope and y-intercept. M=-2, b = 4
Double Daddy' refers to the desire of working men to spend more time with there families and avoid the _________ that many fathers feel. Corporate fatigue Dadd
What is the weight, in pounds, of a 185-kg object on jupiter? express the weight numerically in pounds?
Is it possible to write the product of 42 with 2 even factors?