uhheunice uhheunice
  • 06-10-2020
  • Mathematics
contestada

how do I solve for x ?

how do I solve for x class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 06-10-2020
  • Answer:

x = 4

  • Step-by-step explanation:

Hi there !

use Thales theorem

x/(x + 8) = 4/12

12x = 4x + 32

12x - 4x = 32

8x = 32

x = 32 : 4

x = 4

4/(8 + 4) = 4/12

4/12 = 4/12 (true)

Good luck !

Answer Link

Otras preguntas

The fog slowly crept by is what type of figurative language
Ms. Lee cut a piece of yarn into parts. 1/12, 1/4, and 5/12 what fraction of yarn is left?
A pack of cinnamon scented pencils sells for $4.00. What is the sales tax if the total cost of the pencils is $4.32? ( 6th grade )
Which earthquake scale takes into consideration the damage caused by an earthquake?
–(k + 9) – 8 = –4k – 9
Donna purchased 3 bags of dog food. The total cost of her purchase, including a tax of $3.96, is $53.46.What is the cost of 1 bag of dog food? A. $3.96 B. $13.8
1. What natural resources does the Bahamas have that are available in North America?
How does evaporation works?
You have been asked to write a paper on virtual education. In a paragraph of at least six sentences describe the steps you will take to conduct your research?
Question 5.5. Writers make emotional appeals when they try to persuade readers by including _________ . (Points : 3) illogical claims or overgeneralizat