Atianijahelmer Atianijahelmer
  • 10-09-2020
  • Mathematics
contestada

At me farmers market, bananas coast $0.80 per pound.At another farmers market, bananas are sold in 5-pound bags for $4.50 per bag. Witch explains how to find the better buy?

Respuesta :

luisecubero77
luisecubero77 luisecubero77
  • 10-09-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

At the first place is better because

$0.8 * 5 = $ 4

$4.5 / 5 = $0.9

Is more expensive in the another place

Answer Link

Otras preguntas

a 2.5 kg table can hold kg of weight. what is its structural efficiency?
please help me correct the right choice so that the pronouns agree with the antecedents.1- Each of the horses stood on ( its, their ) hind legs.2) Neither Bob n
by the 1540s which two Spanish colonies dominated the Americas
A glacier that covers a wide area is a _______ glacier.
3(-11+3i)+6(-6+i) can someone show me how to do this equation?
why isn't moon shadows entire family in the us
How does pollution effect the water cycle?
Evaluate the function below for x=2.   F(x)=2x^3-x^2-5x+6
during the 1820s, political leaders realized that there was a direct correlation between education and the stability of the nation. True or False
Write a short note on a. rise of adolf hitlerb. his important measures