katherinc964
katherinc964 katherinc964
  • 10-09-2020
  • Mathematics
contestada

tyra buys 14 gallons of gas for $35. How could she figure out how much 1 gallon of gas cost her ?

Respuesta :

neeleshbiswas723
neeleshbiswas723 neeleshbiswas723
  • 10-09-2020

Answer:

2.50$

Step-by-step explanation:

you would divide 35 and 14

35/14=2.5

2.5=$2.50

Answer Link

Otras preguntas

In what areas were innovations made using chemicals during the Industrial Revolution?
Cuantos siglos duró la cultura mexica
identify the example as a fragment, a run-on, or a complete sentence. Robert Frost is predominantly associated with rural New England
A merchant bought 30 dozen pairs of gloves. How many individual gloves did the merchant buy? A. 300 B. 420 C. 720 D. 360
Both animal fats and plants oil are made up of glycerol and?
NEED HELP NOW!!! Reed is currently r years old. Which expression represents his age five years from now? A.r × 5 B.r ÷ 5 C.r + 5 D.r - 5
A rug is shaped like a rectangle whose perimeter is 176 ft. The length is 7 times as long as the width. Find the length and the width.
Rick says to find 2 x 5, he can use counting by 5's: 5, 10, 15, 20, 25. Explain what he did wrong.
what is the mass of a pure platinum disk with a volume of 113 cm3? the density of platinum is 21.4 g/cm3
Which of the following is commonly found in text where writers use a stream of consciousness style ?