depressoexpressoNF depressoexpressoNF
  • 10-09-2020
  • Mathematics
contestada

Kibble-Yum dog food costs $3.70 per pound. If Jenna spent a total $20.35 before tax on
Kibble-Yum dog food, how many pounds of dog food did she buy?

Respuesta :

grasslikesfridges grasslikesfridges
  • 10-09-2020
It is 5.5
20.35/3.70=5.5 (division)
3.70•5.5=20.35(multiplication)
Answer Link

Otras preguntas

Suppose the Federal Reserve's target for inflation is 2%, the current inflation rate is 2%, and the output gap is 4%. What should be the target for the federal
Which of the following is the definition of lordosis
Select the correct answer. Why were industrial and agricultural surpluses a problem for the US economy? A. The United States did not have an efficient method
____ provides information on frequency of disorders in the population and helps the pubic understand the need for treatment and who is at risk for a disorder.
What is direct main idea?
In the diagram, the dashed figure is the image of the solid figure. What is the image of AB?
Boise, a division of Price Enterprises, currently performs computer services for various departments of the firm. One of the services has created a number of op
Looking back, Asians, African, and Native Americans experienced early modern European expansion in quite different ways. Based on Chapters 13 and 14, how might
simplify 0.5(1.1-2x) +2.4x-2.10
Which option correctly identifies the sequence of events in "Nelda's Adieu"? Α. Nelda goes to the river, races Tracy to the tree, watches the wind, and then ret