joemamaxdxd joemamaxdxd
  • 09-09-2020
  • Mathematics
contestada

A school wants to buy a chalkboard that measures 1 yard by 2 yards. The chalkboard costs $71.00 per square yard. How much will the chalkboard cost?

Respuesta :

mdslate1
mdslate1 mdslate1
  • 09-09-2020

Answer:

142

Step-by-step explanation:

Answer Link
tehehe18
tehehe18 tehehe18
  • 10-09-2020
the answer is 142! :)
Answer Link

Otras preguntas

A graph with coordinates is shown. Find the lengths of sides e, f, and g.
It takes one examiner 40 hours to mark 100 exam papers. How long should it take 4 examiners to mark 100 exam papers?
Order least to greatest 0.5,3/16,0.75,5/48
what quotient will you get when the place value of 6 is divided by its face value in the number 46,35,009​
SOMEBODY HELP ME PLEASE I WILL MARK AS BRAINLIEST
what is it called when a surface takes light in without reflecting it
Your paycheck from work was $304.25. You used some of your earnings to buy an MP3 player for $149. Now it will cost you $1.15 to buy each song.
HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
which immigration station did immigrants enter in the us from europe?from asia?
Estimate of 2,854x9 help me find it and you’ll get ten points