oropezaashley98 oropezaashley98
  • 09-09-2020
  • Mathematics
contestada

Grapes cost $4.99 for 4 pounds at the supermarket.They 6.99 for 6 pounds at food mart.Witch store has a better deal?

Respuesta :

aurorabalcom
aurorabalcom aurorabalcom
  • 09-09-2020

Answer:

food mart

Step-by-step explanation:

supermarket= 1 pound cost $1.2475

food mart= 1 pound cost $1.17

Answer Link

Otras preguntas

new scientific knowledge and understanding that developed during the Scientific Revolution were mostly based on
Who decides how public lands and resources will be used? Why is the environment important to the west's economy? How does mining protect the environment?
The Fourteenth Amendment, ratified in 1868, guarantees all citizens that “no state shall deprive any person of life, liberty or property without due process of
Who established the role of the Supreme Court in judicial review? a. George Washington b. Alexander Hamilton c. John Adams d. John Marshall
What do constructivist educators believe about the learning process
what was the difference between the founders of Connecticut and the founder of Rhode Island
Which courts are the "courts of first instance" in the federal judiciary? A) appellate courts B) district courts C) criminal courts D) civil courts
20÷2 (5+5)= what is the answer and breakdown?
Which of the following is a complex sentence? A. I simply cannot make heads or tails of rap lyrics,but I suppose I'm just too old to understand them. B. As Jake
Which sentence contains a progressive verb? a. I was walking down the street when it began to rain. b. Dad will cook dinner tonight while Mom works late. c. I