poopjaz06
poopjaz06 poopjaz06
  • 09-09-2020
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2 per pound. Write an equation to represent how many pounds of apples you can buy for $20 ​

Respuesta :

addyboo0610
addyboo0610 addyboo0610
  • 09-09-2020

Answer:

10

Step-by-step explanation:

20/2=10

Answer Link
schooliswhitewashed
schooliswhitewashed schooliswhitewashed
  • 09-09-2020

Answer:

10

Step-by-step explanation:

20÷2=10

twenty divided by two is ten

Answer Link

Otras preguntas

pleaseeee helppppppp​
A force of 30.0 N is applied to a 3.00 kg object for 3.00 seconds. Calculate the velocity experienced by the object.
What is the meaning of the word ailments in paragraph 20? What clues in the text support your response?
Determine the measure of angles 1, 2 and 3. Measure of 211 Measure of 22 O Measure of 23 22° 479 1 262 3
what does that mean n n n n n nn n
what flora eat? pliz tell me someone​
What is the volume of this figure?
All of the regions of the surface and atmosphere of Earth that are occupied by living organisms is called the: A. biology B. biodiversity C. biome. D. biosphere
Nancy is baking a cake. The recipe calls for seven cups of flour and three cups of sugar . She already put in 1/2 a cup of flour. How many more cups of flour do
Find the probability of picking a diamond from a standard deck of playing cards which has 13 cards in each of four suits: spades, hearts, diamonds and clubs. En