marioguerra072107 marioguerra072107
  • 09-09-2020
  • Mathematics
contestada

Peter bought 8 lemons for $6dollar sign,Each lemon was the same price. What was the cost for 1 lemon?

Respuesta :

actionsportsworld
actionsportsworld actionsportsworld
  • 09-09-2020

Answer:

Each lemon 75 cents

Step-by-step explanation:

Simply divide 6 by 8

6/8=0.75

Each lemon 75 cents

Hope this helps! Plz award Brainliest : )

Answer Link
zephets
zephets zephets
  • 09-09-2020
6/8 = .75 cents per each lemon
Answer Link

Otras preguntas

How many triangles can fit on a square?
explain below the increase in the number of black squirrels using ideas of natural selection. Write about: variation, competition, survival and reproduction .
A glacier that covers a wide area is a _______ glacier.
a 2.5 kg table can hold kg of weight. what is its structural efficiency?
in the battle of mahabhartra the wheel of karna's chariot got struck.it was due to the curse of -----------------
A glacier that covers a wide area is a _______ glacier.
What is Cytomembrane System? How does it work? What are it's parts?
please help me who is prometheus?
What is the bending of a wave around a barrier?
The functions f and g are defined on a suitable domain by F(x)=x^2-1 and g(x)=x^2+2' A) find the expression for f(g(x)) B) factorise f(g(x))