Babyciara420 Babyciara420
  • 08-09-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate cost $6. Nicole buys p pounds. Write an equation to represent the total cost of c that Nicole pays.?

Respuesta :

snugglebear21
snugglebear21 snugglebear21
  • 09-09-2020

Answer:

C=6p

Step-by-step explanation:

The cost (c) will be by itself since that is the answer you are looking for. 6p is grouped together because for every pound you pay $6. For example if you had 2 pounds of chocolate. You would multiple $6 by 2 and your cost would equal $12

Answer Link
esprouse1 esprouse1
  • 09-09-2020

Answer:

c=6p

Step-by-step explanation:

c= the cost

p= pounds of chololate

Answer Link

Otras preguntas

Which statement correctly compares the Florida Constitution to the US Constitution? The Florida Constitution is subject to interpretation, while the US Constitu
Explain in your OWN words what these words means 1. Claim 2. Point 3. Reasons 4. Evidence 5. Counterclaim 6. Rebuttal
Which of the following is not true of how computers represent complex information
What’s a example of a compound
Which structure is most likely used for reproduction? OA ОВ.
Who is the intended audience for the book Hiroshima by John Hersey?
3. A group of 128 frogs lives together in a freshwater ecosystem. The group of frogs represents which role in the ecosystem?: * a. Individual b. Family c. Popul
Find the sum of this series. 3+6+12+...+384
Write down your ideas for how the ability to communicate using low-frequency sounds may provide an adaptive advantage for survival and reproduction to elephants
(-2)(10)(-3)(-5) A- 70 B- 300 C- -70 D- -300