jhyrahsmith jhyrahsmith
  • 08-09-2020
  • Mathematics
contestada

Jerry's brought 4 DVD's for 25.20 . What was the unit rate?

Respuesta :

lilfidel lilfidel
  • 08-09-2020
6.30 dollars per dvd 6.30 times 4 is 25.20
Answer Link
actionsportsworld
actionsportsworld actionsportsworld
  • 08-09-2020

Answer:

1 DVD cost $6.30

Step-by-step explanation:

Simply divide 25.20 by 4

25.20/4=6.3

1 DVD cost$ 6.30

Hope this helps : )

Answer Link

Otras preguntas

express the sum in the simplest form 3x / x + 5 + 7 / x + 5
Petra jogs 5 miles in 40 minutes. At this rate, how long would it take her to jog 7 miles?
seventeen subtracted from some number
The graph of the function g(x) = x2 + 3x - 4 is shifted 5 units to the left. Plot the zeros of the new function on the provided graph.
A and B are two events. Let P(A)=0.8 , P(B)=0.4 and P(A and B)=0.32 . Which statement is true? A and B are independent events because P(A|B)=P(A) . A a
what’s the answer???
BRAINLIESTTTT ASAP!! Choose a political achievement and describe it and its importance in 4-7 sentences. Choose a social achievement and describe it and its imp
Which of these correctly defines the pOH of a solution? the log of the hydronium ion concentration the negative log of the hydronium ion concentration the log o
If x = 0, then f(0) =
no question no no no just want points pls no