deniss49
deniss49 deniss49
  • 07-09-2020
  • Mathematics
contestada

whats a unit price?​

Respuesta :

saram3834
saram3834 saram3834
  • 07-09-2020

Answer:

The "Unit Price" (or "unit cost") tells you the cost per liter, per kilogram, per pound, etc, of what you want to buy.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Jennifer is organising a street party. she needs to make 300 cakes. the recipe consist of : 50g icing, 150g butter, 120g caster sugar, 110g flour, 1 egg, 5h bak
Complete the following sentences with the correct preposition (at, to, of). 26. The letter she wrote has full _____________ mistake. 27. You looked bored. Y
Which of the following is the solution to |x-1|=8
Does anyone know the answer to this!
FIND P(NOT 6) WHEN YOU ROLL A STANDARD NUMBER CUBE THEN DESCRIBE THE LIKELIHOOD OF THE EVENT WRITE IMPOSSIBLE ,UNLIKELY , EQUALLY LIKELY , LIKLEY OR CERAIN
If 0 < f ≤ 90 and cos(22f − 1) = sin(7f + 4), what is the value of f? f = 3 f = 4 f = 5 f = 6
Question 3 of 152 PointsSolve the equation for x.14x = 28X =Answer here​
Pressure increases from Earth’s surface toward the center of Earth. True Or False
Pls help me with this will mark brainliest
Select the correct answer. Where should the RUN-ON SENTENCE be divided? He wasn't afraid of high places 2 or elevators ? he would even like to sky-dive! A.1 B.2